Kaplica

Kaplica lotnicza i duszpasterz środowisk lotniczych

W Świdniku, w niedzielę 9 XII 2007, w parafii pw. św. Józefa odbyła się uroczystość z udziałem przedstawicieli firm lotniczych, generalicji, seniorów lotnictwa cywilnego i wojskowego, władz powiatowych i miejskich, podczas której Arcybiskup Józef Życiński dokonał poświęcenia kaplicy rodziny lotniczej oraz pobłogosławił figurkę Matki Bożej Loretańskiej – patronki ludzi przestworzy.

W swoim słowie Metropolita Lubelski nawiązał do lotniczych tradycji miasta oraz do ważnej dla Lubelszczyzny inwestycji - portu lotniczego w Świdniku. „Mamy świadomość tego, że przyszłość Świdnika i naszego rejonu zależy także w dużym stopniu od planów lotniczych, które uda się zrealizować w związku z projektem budowanego lotniska. W tej perspektywie w naszą modlitwę włączmy tych wszystkich, którzy zachowują się infantylnie, nie mogąc zrozumieć, że decyzja musi być jednoznaczna, szybka i sprawna. Nie można każdego uczynić szczęśliwym tak, by mógł wybudować prywatne lotnisko na podwórku, jak on sobie życzy i jego rodzina. Za podobny infantylizm zapłacimy tym, że inne miasta będą budować lotniska, rozwijać się, wznosić uniwersytety czy miejsca pracy, a u nas będą się kłócić zakompleksione istoty, które wiedzą wszystko najlepiej. Taka postawa jest żenująca i najwyższy czas, żeby ją przerwać. W naszym środowisku można przytoczyć wiele odpowiedników takich niedojrzałych i nieodpowiednich zachowań./…/ Nawet po ostatnich wyborach niektórzy nie mogą się ciągle pogodzić i mimo, że słyszą z różnych stron, że ich program jest nierealny, to jednak chcieliby ciągle opóźniać proces budowy. Tego typu postawom musimy jako katolicy zdecydowanie się przeciwstawiać, wykazując, że to nie jest tylko kwestia patriotyzmu lokalnego, ale także opóźnianych inwestycji, na które kiedyś może być za późno. To jest kwestia właściwej perspektywy w myśleniu o przyszłości i problem biedy, która może zajrzeć do wielu rodzin, gdzie pojawią się bezrobotni’.

„Żeby Bóg był wam zawsze bliski” abp Józef Życiński mianował ks. kanonika Krzysztofa Czerwińskiego, proboszcza świdnickiej parafii pw. Św. Józefa archidiecezjalnym duszpasterzem środowisk lotniczych. Diecezja w swojej historii nie miała takiego duszpasterza. „Tworzymy historię, zawierzając ją Panu czasu. Wszystkim lotnikom i bliskim gorąco życzę wysokich życiowych lotów i szczęśliwego lądowania, zarówno na co dzień, jak i kiedyś w wieczności”.

Mszę świętą zakończyło specjalne błogosławieństwo: „Żebyśmy mogli cieszyć się tym miejscem, które Świdnik będzie stanowił na lotniczej mapie Polski. Na to błogosławię nam wszystkim, abyśmy umieli troskę o niebo pilotów, łączyć z troską o niebo aniołów i świętych.”

żródło: http://www.portlotniczy.lublin.pl